ϳԹ

Search

Hall of Fame

Academia

College Dux

2023 – Shelby Edmonds

2022 – Lana Vellamaruthinkal

2021 – Byron Sims

2020 – Maddison Kirkman

2018 – Josephine Miles

2017 – Lauren Hester

2016 – Claudia Talon

2019 – Daniel Hester

2015 – Bethan Scully

2014 – Riley Sapdaro

2013 – Todd Buschkuehl

2012 – Jake Busche

2011 – Jessica Hart

2010 – Shaun Collins

2009 – Elizabeth Crerar

2008 – Lisa Brown

2007 – Rebecca Greer

2006 – Alex Wood

2005 – Amy Purkiss

2004 – Cassie Corvino

Leadership

College Captains

2024 – Jorja Ambrose, Lachlan Culton, Eli Aguis, Tara Noy, Gus Morrison

2023 – Chiara Ferra, Shelby Edmonds, Lucas Medew, Amelia Dimech, Jenaya Bartlett

2022 – Kiraley Noy, Flynn Vaughan, Raya Stinchcomb, Nathan Guinea

2021 – Jasmine Hofen, Tighe Perkins, Maddi Dexter, Callum Slee

2020 – Caitlin Aedy, Jake Osborne, Lauren Saker, Aidan Arder-Lang

2019 – Holly Dalton, Cooper De Merlo

2018 – Sean Scully, Molly Agius

2017 – Ruth Goven, Cameron Mullen

2016 – Shreenidhi Yavagal, Kyle Allen

2015 – Holly Walker, Rauiri Macdonald

2014 – Caitlyn Willmott, Lachlan Gray

2013 – Kyla Venter, Joel White

2012 – Maddison Hill, Jeffery Miles

2011 – Nicole Sim, Joshua Burke

2010 – Jessica Williams, Hayden Taylor

2009 – Stephanie Wilson, John De Lellis

2008 – Courtney Pender, Tom Muldoon (Note: decision to appoint one male and female captain)

2007 – Rebecca Cochrane, Tammy Matthews, Adrian Moore, Jayden Smith

2006 – Charlee Henderson, Shay Russi, Alex Wood, Mathew Duff

2005 – Alicia Lewis, Rhiannon Leontini, Cameron Dwyer, Kary Smith

2004 – Cassie Corvino, Verity Featherston, Shaun Matheson, Will Houston

Sport

Bianca Jakobson – AFLW Carlton

James Longley – State Champion for U21 800m 2016

Jayden Trim – Under 14 Shotput State Champion – Victorian Schools Sport 2015.  Under 13 Shotput State Champion – Victorian Schools Sport breaking a 4 year state record set by Bianca Hansen who subsequently went on to represent Australia at the World Championships in 2016.

Matthew Rizzo – 100 metre State Champion – Victorian Schools Sport 2015

Todd Buschkuehl – Cycling, Team Scody Down Under

Nathan Buschkuehl – Professional Triathlete

Bailey Wright – Professional soccer player – Preston North End 2013

Tim McGenniss – AFL player rookie drafted to North Melbourne 2013

Liam Jeffreys – Cross Country bike riding national champion 2013

Mitch Riggs – US college basketball scholarship recipient 2012

Nicolas Veale – State Baseball representative

Erin Byrne – First Class cricketer

Courtney Haddon – State Golf Champion

Daniel Anderson – AFL player representing Collingwood

Chris Jones – Professional soccer player and international representative

Paul Murray – Winter Olympian

Jane Franklin – First Class cricketer

Ty Mathews – Victorian Under 16 Rugby Union representative 1988

Damian Dixon – Winner of the Schoolboys Under 14 Boxing Title 1987

Lee ‘Rusty’ Hogan – 7 Australian Motor Cross titles, 16 state titles, 31 club titles and 8th in the ’87 World Championships

1987 Year 7 Girls Cricket Team – First state title winners for the College

  • Vanessa Robertson
  • Susan Tredinnick
  • Caroline Sapwell
  • Lisa Holt (Vice Captain)
  • Miranda Castles
  • Melanie Mathers
  • Melissa Wood
  • Jacqui Allain
  • Gerard Rabot
  • Belinda Leeman
  • Kellie Olman
  • Jane Franklin (Captain)
  • Dianna Roberts
  • Paula Hocking
  • Ms Leanne Cooper (Coach/Teacher)

The Arts

Steven Mits (LIPLESS) – Grammy Nominee 2016

Daniel Tan, Brooke Custerson, Mitch Summers & Tex Kennedy – Winners of Battle of the Bands 2013

Hayley Noy – State Schools Spectacular – lead singer 2013, invited to sing for the Queen and Prince Phillip 2013

Daniel Tan – State Schools Spectacular – 2013

Tyler Wilford – member of Young Talent Time 2011

Riley Spadaro – Acting Guild awards recipient 2009 – 2012, direct entry into the Western Australian Academy for Performing Arts 2015

Liam Dodds – member of “Billy Elliot” Sydney and Melbourne cast 2009